حمام رومی آنتالیا

حمام رومی آنتالیا

حمام رومی آنتالیا 

حمام رومی آنتالیا در نزدیکی ساحل سیده side واقع شده است و از آن جایی که در محیط آرام و بدون سروصدایی قرار دارد روزانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. یکی از امتیازات حمام رومی، نزدیکی آن به ساحل سیده است، به طوری که گردشگران می توانند بعد از بازدید از حمام رومی به ساحل سیده رفته و اوقات خوشی را در آن سپری کنند. وقت سفر به معرفی این حمام تاریخی می پردازیم.

تاریخچه حمام رومی آنتالیا

حمام رومی آنتالیا در اواخر قرن ۳ میلادی ساخته شد، این حمام در قرن ۶ دچار آتش سوزی شد و به همین دلیل اولین تغییرات ساختاری و عملکردی در آن صورت گرفت، در نهایت ساختار اصلی و نهایی حمام رومی در قرن ۱۴ شکل گرفت. دیواره های اصلی حمام رومی توسط قلوه سنگ های ریز و درشت پوشانده شده  و  هنوز هم بخش های قابل توجهی از این حمام به وسیله سنگ های درشت مرمر پابرجاست و طاق های قسمت داخلی این حمام به وسیله گچ های سفید آراسته شده است.

باستان شناسان معتقدند که بخش اصلی این حمام توسط آهک پوشانده شده و با پیروی از معماری روم هر یک از بخش های طاق شکلی داخل حمام با ساختار منحصر به فرد و متفاوتی ساخته شده اند. در قسمت جنوبی این حمام یک استخر نیم دایره ای شکل آب سرد وجود دارد.


یکی از دو اتاق طاقداری که در مجاورت هم قرار دارند مربوط به اتاق رخت کن می باشد. زمینه اصلی حمام رومی به شکل مستطیل بوده و گرداگرد آن از جنس آجر می باشد، البته در حاضر بخش هایی از آن به طور کامل تخریب شده و سیستم گردش هوای گرم در دیواره های حمام به وسیله صفحات و پنجره های مشبک نیز ایجاد شده است.
حمام تاریخی آنتالیا دارای بخش های مجزایی است که برگرفته از ویژگی معماری روم با عملکردهای متفاوتی ساخته شده اند. این حمام شامل چندین گرمابه رومی و یک سالن ورزشی است. علاوه بر مکان های گفته شده، چهار بخش دیگر در لبه شمال شرقی این حمام با نام های آپودیتریوم  ۲، کالداریوم ۱ ، کالداریوم ۲ و کالداریوم ۳ است. کالداریوم ۱ شامل یک استخر کوچک نیم دایره ای شکل و آپودیتریوم ۲ شامل یک مخزن آب است.

حمام رومی,جاذبه گردشگری آنتالیا,وقت سفر