قلعه روملی حصار استانبول

قلعه روملی حصار استانبول

قلعه روملی حصار

در ساحل اروپایی بسفورس و در منطقه شمالی استانبول واقع شده است. قلعه روملی حصار به عنوان یکی از تاریخی ترین بناهای استانبول قابل توجه افراد بسیار زیادی است. سالانه هزاران نفر از بازدیدکنندگان از مناطق دور و نزدیک به منظور بازدید از این قلعه تاریخی و اعجاب انگیز به ساحل بسفورس می آیند و این قلعه چشمگیر را از دور مشاهده می کنند.با وقت سفرهمراه باشید تا بیشتر درباره ی این قلعه شگفت انگیز بدانید.

تاریخچه وقت سفر

برخی از تاریخ شناسان معتقدند که این ساختمان در طول سال های ۱۴۵۳-۱۳۷۱ در محاصره و سقوط قسطنطنیه نقش به سزایی داشته است. شکل و جزئیات قلعه روملی حصار نمایانگر تحولات تاریخی است که منجر به یک رویداد جهانی یعنی پایان امپراتوری بیزانس بعد از هزار سال و آغاز امپراتوری عثمانی در قرن پنجم شده است.یکی از دلایل متمایز بودن قلعه روملی حصار در مقایسه با سایر اماکن تاریخی، منظره بسیار زیبای آن به پل فاتح سلطان است که اروپا و آسیا را به هم متصل می کند. قلعه روملی حصار، مجموعه ای شگفت انگیز شامل بقایای دیواره های برج، دروازه ها، مخازن، چشمه ها و مساجد است. در حاضر این قلعه به عنوان یک مرکز فرهنگی به همراه یک تئاتر و یک موزه فعالیت می کند

قلعه رومی حصار استانبول , وقت سفر نام روملی حصار به معنای قلعه ای در سرزمین رومیان است. البته درابتدا تحت عنوان Boazkesen Castleنامیده می شده است که به معنی دهانه برنده بوده است.این ساختمان در سال ۱۴۵۲ به دستورسلطان محمود فاتح معروف به محمود دوم و در باریک ترین نقطه از کانال بسفروس و درمقابل دیگر قلعه عثمانی تحت عنوان آنادلو حصارساخته شد. حدود ۶۰ سال پیش در طول سال ۱۳۹۵-۱۳۹۰ از این قلعه به عنوان قرارگاه دیدبانی و نقطه امنی برای پناه گرفتن تعداد کمی از سربازان عثمانی استفاده می شده است.با وجود خسارات، تعمیرات و اصلاحاتی که در طول این سال ها بر روی قلعه روملی حصار انجام شده است، اما هم چنان به عنوان یکی از سرزنده ترین بناهای تاریخی استانبول به شمار می رود. قابل ذکر است که وجود قلعه در هر دوره ای نشانگر جنگ و درگیری، سیاست های خارجی و دفاعی ایلات در برابر دشمنان است.

قلعه رومی حصار استانبول , وقت سفر  قرن بیست و یکم زمان معرفی مواد جدید جنگی (باروت) و تکنیک های جدید مبارزه (اسلحه گرم و ماشین آلات پیچیده) بوده است. همین امر منجر به تغییرات چشمگیری در جنگ و هم چنین طراحی قلعه های جدید شد؛ بنابراین یکی از دلایل اهمیت قلعه روملی حصاربه علت وجود ویژگی های جدید معماری در ساختار قلعه است، به طوری که منجر به توسعه تکنولوژی جنگ در ارتش عثمانی می شده است. یکی دیگر از دلایل اهمیت این قلعه، موقعیت استراتژیک قلعه وعملکرد آن در طول فتح عثمانی و سقوط امپراتوری بیزانس بوده است.قلعه روملی حصار مساحتی بالغ بر ۳۰ هزار متر مربع را اشغال کرده است. این قلعه بیشتر شبیه به یک شهر کوچکی است که در میان دریا قرار گرفته است. قلعه روملی حصار شامل سه برج بزرگ (دو برج در سمت چپ و یکی کنار ساحل) و ۱۳ برج دیدنی کوچک در اشکال مختلف می باشد. برج اصلی این قلعه در قسمت شمالی با ۹ متر ارتفاع، ۲۸ متر طول و ۲۳ متر قطر قرار گرفته است.در نتیجه قلعه روملی حصاربه عنوان یکی از قوی ترین مکان ها به منظور حس صداها، بوها و تصاویر جنگ است.

قلعه روملی حصار,جاذبه گردشگری استانبول,وقت سفر