کاخ چراغان استانبول

کاخ چراغان استانبول

کاخ چراغان 

کاخ چراغان در ساحل اروپایی بسفر در میان محله‌های بشیکتاش و اورتاکوی استانبول قرار دارد.با ما در وقت سفر همراه باشید:

از قصرهای پیشین عثمانی است که امروزه به عنوان یک هتل پنج‌ستاره از آن استفاده می‌شود و در زمره هتل‌های زنجیره‌ای کِمپینسکی قرار دارد.اتاق سلطان در این کاخ که کرایه آن ۱۵٬۳۳۲ دلار در شب است در سال ۲۰۱۲ از سوی سی‌ان‌ان به عنوان چهاردهمین اتاق گران‌قیمت در میان ۱۵ اتاق گران‌قیمت هتل در جهان معرفی شد.برای دیدن هتل ها دیگر استانبول به صفحه هتل های استانبول سر بزنید.

تاریخچه کاخ چراغان

کاخ چراغان در ساحل اروپایی بسفر در میان محله‌های بشیکتاش و اورتاکوی واقع شده است.این کاخ در زمان سلطان عبدالعزیز یکم ساخته شد. طراح این کاخ، معمار ارمنی‌تبار کاخ‌های سلطان یعنی نیگوغایوس بالیان بود و کاخ چراغان بین سال‌های ۱۸۶۳ تا ۱۸۶۷ توسط دو پسر بالیان ساخته شد. این کاخ آخرین نمونه از کاخ های ساخته شده در طول دوره ای است که در آن همه ی سلاطین عثمانی به جای استفاده از کاخ های اجداد خود، کاخ های جدیدی برای خود می ساختند

دیوارهای داخلی و سقف از چوب ساخته شده بودند، دیوارهای خارجی از سنگ مرمر رنگارنگ ساخته شده است. سنگ مرمر زیبایی کاخ را به کاخ Yıldız در تپه ی مجاور متصل می کند. یک دیوار بسیار بلندی باغ کاخ را از محیط بیرون جدا می کند.یک پل مرمری بسیاز زیبا این کاخ را به کاخ ییلدیز در تپه پشتی متصل می کند.ساخت و دکوراسیون داخلی کاخ تا سال 1872 ادامه داشت. سلطان عبدالعزیز مدت زیادی در این کاخ زندگی نکرد و در سال 1876 ،کمی بعد از تاجگزاری، درگذشت.بعد از مرگ سلطان عبدالعزیز، برادر زاده او سلطان مراد به کاخ آمد اما بعد از 93 روز توسط برادرش به دلیل مشکلات ذهنی از پادشاهی خلع شد.در سال 1910 این کاخ دچار آتش سوزی شد و فقط دیوارهای بیرونی آن سالم ماند.

کاخ چراغان استانبول , وقت سفر
در طول سلطنت مشروطه دوم، سلطان محمد چهارم، از مجلس اجازه ی برگزاری جلسات خود را در این کاخ دریافت کرد. تنها دو ماه بعد در تاریخ 19 ژانویه سال 1910، یک آتش سوزی بزرگ کاخ را نابود کرد و تنها دیوارهای بیرونی کاخ دست نخورده باقی ماند.

شخصی به نام Şeref Stadı، برای سال های زیادی این کاخ را به عنوان یک استادیوم فوتبال برای باشگاه بشیکتاش JK به خدمت گرفته شد.
در سال 1989 کاخ خراب شده توسط یک شرکت ژاپنی ترمیم یافت و بعدها یک هتل لوکس در باغ آن اضافه گردید. امروزه آن را به نام هتل لوکس 5 ستاره Kempinski با دو رستوران شیک که پذیرای مهمانان می باشد می شناسند.

کاخ مجدداً در سه ماهه اول سال 2007 بازسازی شد، در حال حاضر شبیه کاخ های اصیل با سبک baroque می باشد.

کاخ چراغان استانبول , وقت سفر

کاخ چراغان,جاذبه گردشگری استانبول,وقت سفر