کلیسای کورا استانبول

کلیسای کورا استانبول

کلیسای کورا استانبول 

در بسیاری از کشورها پس از ورود اسلام ، شاهد تبدیل کلیسا ها به مساجد هستیم ؛اما برخی ازاین کلیساها مخصوصاً کلیساهای دوره بیزانس توانسته اند در عین تلفیق هنر بیزانسی خود با هنراسلامی مساجد ، تزئینات مسیحی خود را هم حفظ کنند و مانند کلیسای کورای استانبول تبدیل به موزه ای دیدنی برای توریست ها شوند.در وقت سفر به توضیحی در مورد این کلسای زیبا که امروزه به موزه تبدیل شده میپردازیم. 

این کلیسا در ۵ کیلومتری شمال غربی سلطان احمد قرار دارد.کلیسا در بخش غربی از شهرداری( belediye )از منطقه فاتح شهراستانبول واقع شده است.

کلیسای کورا که به آن کلیسای چورا و کلیسای نجات دهنده نیز می گویند ، یک کلیسای باقی مانده از قرن ۵ میلادی یعنی دوره ی بیزانس در استانبول است که توسط فردی با نام ( جاستینیوس ) برای مراسم مذهبی در مساحتی در حدود ۷۲۴ متر ساخته شده بود .این کلیسا بعد از مسجد ایاصوفیه ی استانبول یکی از زیباترین بناهای به جا مانده از دوران بیزانس درترکیه است

واژه ی( کاریا ) در نام ترکی این کلیسا ریشه ای یونانی به اسم کورا دارد که به معنای خارج از شهر ( زمین ) معنا شده است و اشاره به ساخت این کلیسا در خارج از شهر استانبول دارد.  

کلیسای چورا استانبول  , وقت سفر

این کلیسا در دوره ی عثمانی یعنی در قرن ۱۶ میلادی به یک مسجد تبدیل شد و امروز از سال ۱۹۴۸ به عنوان یک موزه به حیات تاریخی اش ادامه می دهد.شاید چیزی که باعث جذابیت بیشترآن شده این باشد که داخل کلیسا با کاشی ها ، موزائیک ها و نقاشی هایی تاریخی از دوران بیزانس تزئین شده است و همین باعث شده است که از کلیسای کورا به عنوان یک شاهکاراز معماری دوران بیزانس یاد کنند.طرح هایی ازصورتک های کشیده و با رنگ ها و طرح هایی که انگار جنبش دارند تزیئن شده است،بازدید ازاین کلیسا را در سفر به استانبول،اجتناب ناپذیر می کند.برخی ازاین کلیسا این گونه یاد می کنند که می توان در آن داستان زندگی عیسی مسیح و مریم مقدس را با تصاویر و نقاشی های زیبا بر روی دیوارها و سقف ها دید.

شکل ظاهری کلیسای کورا 

ساختمان این بنا به سه قسمت اصلی تقسیم می شود:

  • سالن ورودی که(نارتکس) خوانده می شود.
  • بدنه اصلی ساختمان (نوس) نام دارد.
  • بخش نهایی و اصلی بنا که یک کلیسای کوچک است.

کل این بنا دارای ۶ گنبد است که دو گنبد بروی سالن ورودی یعنی همان( نارتکس ) قرار دارد و سه تا متعلق به بدنه اصلی ساختمان و آخرین آن ها بروی کلیسای کوچک واقع شده است.

بدنه اصلی بنا که دارای بزرگترین گنبد به قطر  ۷.۵ متر است به بخش ورودی راه دارد و دو گنبد کوچکتر در بخش شمالی و جنوبی بدنه اصلی به شکلی زیبا چشم نوازی می کنند.

نارتکس خارجی ۴ متر عرض و ۲۳ متر طول دارد و با موزائیک های بسیاری زیبایی بروی دیواره و سقف ها بسیار هنرمندانه تزئین شده است.

کلیسای چورا استانبول  , وقت سفر

در زمانی که به این بخش وارد می شوید ، تصاویری که بر روی دیوارها و سقف ها وجود دارد شما را مات و مبهوت می کند.تصاویر و نقوشی که هر کدام حرفایی برای گفتن از دل تاریخ دارند.
هر کدام از تصاویر و نقوش برای خود هویتی دارند و بیانگر یک رویداد تاریخی هستند.

کلیسای چورا استانبول  , وقت سفر

اگربخش exonarthex را به سمت راست بروید، به یک کلیسای کوچک و زیبا خواهید رسید parecclesion  کلیسای این بنا است که در اصل محلی بوده برای دفن بنیانگذاران این کلیسا  و افراد تاثیر گذار در تاریخ .

گنبد این بخش بعد از گنبد اصلی بنا بزرگترین گنبد سازه محسوب می شود و قطرش در حدود ۴.۵ است .

این بخش با گذرگاه بسیار زیبایی که با نقوش و تصاویر تاریخی آذین شده است به بخش NAOS راه پیدا می کند .

نام برخی از تصاویر این بخش عبارت اند از :بازگشت مسیح, معاد,دادگاه آسمانی از فرشتگان,همچنین برخی دیگر از نقوشی که در این بخش می بینید مضمون رستاخیز و مرگ دارند.

تاریخچه کلیسای کورا

این کلیسا که در سال های ابتدایی ساختش یک صومعه بود در سال ۴۱۳ توسط امپراطورتئودیوس دوم حصار بندی ودیوارکشی شده است،این یعنی  تقریبا ۱۰۰ سال پس از ساخت اولیه آن توسط کنستانتین ، بنابراین نام اولیه این کلیسا که به معنی خارج از شهر بوده ، ۱۵۵۰ سال است که از بین رفته ولی کلیسا این نام را برای خود حفظ کرده است.

این کلیسا در قرن ۱۲ میلادی به سبب زلزله ای که استانبول را لرزاند تخریب شد ، اما این ویرانی به دست فردی با نام اسحاق کومنوس بازسازی شد .

کلیسای چورا استانبول  , وقت سفر

چهار قرن بعد پس از تصرف منطقه توسط امپراطوری عثمانی این کلیسا تبدیل به مسجد شد و مسجد کورا نام گرفت که در زبان ترکی کاریه نامیده می شود در این زمان بدلیل وجود محدودیت دین اسلام در وجود نقوش موزائیک و دیوارهای کلیسا روی این نقوش گچ کاری شد و شاید همین امر باعث حفظ این نقوش در توالی سالهای متمادی شده باشد.

از سال ۱۹۴۸ از موسسه بیزانس آمریکا و مرکز اوکس دومبرتن مطالعات بیزانس، با برنامه حمایت از مرمت، شروع به مرمت نقوش و موزائیک ها کردن و این کلیسا را که تبدیل به مسجد شده بود از نو مطابق با طرح های بیزانسی نوسازی کردند.

کلیسای کورا,جاذبه گردشگری استانبول,وقت سفر