موزه ملی آرمیتاژ و قصر زمستانی

موزه ملی آرمیتاژ و قصر زمستانی

موزه ملی آرمیتاژ و قصر زمستانی سنت پترزبورگ روسیه

موزه ملی آرمیتاژ سنت پترزبورگ درون قصر با ابهت و باشکوه زمستانی، یکی از غنی ترین موزه های دنیاست. در موزه آرمیتاژ روسیه بیش از سه میلیون اثر هنری مربوط به دوران مختلف، با سبک و فرهنگ قرن های متفاوت به نمایش گذاشته شده است. شاید برایتان بسیار عجیب و باورنکردنی باشد که بدانید برای دیدن دقیق و کامل همه آنها، حدودا یک سال وقت لازم است! بنابراین توصیه ما استفاده از یک راهنما برای صرفه جویی در وقت است.

تاریخچه موزه

در سال ۱۷۵۴ ملکه الیزابت پترونا دستور ساخت یک کاخ زمستانی را صادر کرد و طراحی آن توسط معمار بارتلومئو فرانچسکا راسترلی به سبک باروک انجام شده بود به تصویب ملکه الیزابت رسید. ساخت این کاخ زمستانی بیش از ۸ سال به طول انجامید، یعنی تا سال ۱۷۶۲ طول کشید. در ۲۸ ژوئن ۱۷۶۲ همسر پتر سوم کاترین با حمایت سپاه که رهبری آن را اورلوف به عهده داشت، توانست شوهر خود پتر سوم را از سلطنت خلع و خود به جای وی به تخت سلطنت بنشیند. کاترین فردی تحصیل کرده و با استعداد بود که توانست ۳۴ سال در روسیه سلطنت کند ولی در هر سیاست داخلی و خارجی موفق بود.

موزه ملی هرمیتاژ و قصر زمستانی-سنت پترزبورگ-وقت سفر

کاترین کبیر ساختمان های کوجک و بزرگ و تئاتر ارمیتاژ – هرمیتاژ را بنا نمود و شروع به خریداری مجموعه های هنری برای موزه ارمیتاژ – موزه هرمیتاژ نمود. کلمه ارمیتاژ ریشه فرانسوی دارد و به معنی مکان خلوت می باشد و دلیل نام گذاری آن به این دلیل است که کاترین تنها به افراد انگشت نگاری اجازه ورود به ارمیتاژ برای تماشای آثار موجود در آن را می داد. در سال های ۱۷۶۴ تا ۱۷۷۵ در زمان سلطنت کاترین، ارمیتاژ کوچک یا همان هرمیتاژ کوچک توسط معماران بزرگ به نام های ژان باتیس والین و یوری والتن ساخته شد. ساختمان بعدی ارمیتاژ قدیم یا هرمیتاژ قدیم در سال های ۱۷۷۱ تا ۱۷۸۷ به دست یوری والتن بنا نهاده شد. تئاتر ارمیتاژ یا تئاتر هرمیتاژ چهارمین ساختمان این مجموعه توسط معمار کوآرنگی بنا شد. ساختمان پنجم ارمیتاژ جدید یا هرمیتاژ جدید می باشد که در سال های ۱۸۴۲ تا ۱۸۵۱ توسط معمار کلر بنا شد. کل مجموعه کاخ زمستانی یا هرمیتاژشامل همین ۵ ساختمان می باشد.
موزه هرمیتاژ – موزه ارمیتاژ در سال ۱۸۳۷ دچار آتش سوزی بزرگی گردید که تعمیر آن چند سال به طول انجامید. در زمان جنگ جهانی اول از این قصر به عنوان بیمارستان نظامی استفاده می کردند و تا سال ۱۹۱۷ تزارهای روس در آن ساکن بودند. بعد از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ مجموعه آثار موجود در ارمیتاژ یا هرمیتاژ با دستور لنین ملی اعلام شدند. در سال ۱۹۴۱ در جنگ جهانی دوم به دلیل حمله آلمان به خاک روسیه تمامی آثار موجود در موزه هرمیتاژ یا موزه ارمیتاژ به وسیله راه آهن به سیبری منتقل و در آن جا پنهان شد که پس از پایان جنگ جهانی و در سال ۱۹۴۵ این آثار به موزه بازگردانده شدند. در سال ۱۹۹۶ به دتور رئیس جمهور بوریس یلتسین موزه ارمیتاژ یا همان موزه هرمیتاژ تحت حمایت ریاست جمهوری قرار گرفت.

موزه ملی هرمیتاژ و قصر زمستانی-سنت پترزبورگ-وقت سفر

در کنار اتاق های متعلق به تزارهای روسیه با سبک و سیاق مخصوص خود آن ها، هر نوع اثر هنری اعم از مجموعه نقاشی، کوبلن و جواهرات می توان در این موزه یافت. از شگفتی های دیگر این موزه که گویای عظمت آن است می توان به وجود ۱۷۸۶ در و ۱۹۴۵ پنجره و ۱۰۵۷ سالن یا اتاق اشاره کرد. همچنین گفتنی است که اگر برای تماشای هر اثر در این موزه یک دقیقه وقت بگذارید حدود ۱۱ سال طول می کشد تا تماشای آثار این موزه را به پایان برسانید. نکته جالبی که در مورد این موزه می توان گفت این است که قدیمی ترین فرش دنیا که متعلق به تمدن ایران و به قدمت بیش از ۲ هزار سال است در این موزه و در قسمت تمدن ایران باستان نگهداری می شود، نام این فرش پازیریک می باشد.

موزه ملی هرمیتاژ و قصر زمستانی-سنت پترزبورگ-وقت سفر

موزه ملی آرمیتاژ و قصر زمستانی سنت پترزبورگ,جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ,وقت سفر