کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون

کلیسای ناجی در خون، یکی از محبوب ترین و پربازدیدترین جاذبه های شهر سنت پترزبورگ است که درست در مرکز شهر قرار دارد. وقتی از دور به این کلیسا نزدیک می شوید، پیش از همه 5 گنبد متفاوت و رنگین و پیازی شکل جلب توجه می کنند و هر چه نزدیک تر می شوید جزییات و تزیینات بنا شما را مسحور خود خواهند کرد. در بیرون کلیسا تا جایی که دل تان می خواهد 5 گنبد و جزییات ساختمان را دید بزنید، چرا که به زودی و به محض ورود به کلیسا، با یکی از بزرگترین مجموعه های موزاییکی و نفیس قاره اروپا با وسعتی بیش از 7 هزار متر مربع رو به رو می شوید و دیگر بیرون کلیسا را فراموش خواهید کرد.
اگر بخواهیم کلیسای ناجی در خون را فارغ از ظاهر جذاب و معماری خیره کننده اش بشناسیم، خوب است بدانید که شروع ساخت این کلیسا در اواخر قرن نوزدهم و در سال 1883 میلادی آغاز شد. در واقع همه چیز به دو سال قبل  بر می گردد داستان از آن جا شروع شد که الکساندر دوم، تزار وقت روسیه درست در این نقطه مورد حمله دشمنان سیاسی خود قرار گرفت و به طرز کشنده ای مجروح شد. پس از آن بود که جانشین و پسر او، الکساندر سوم تصمیم گرفت کلیسایی به یاد پدرش بسازد و به این ترتیب ساخت کلیسای ناجی در خون کلید زده شد. حالا به سادگی می توان دریافت که چرا نام این کلیسای باشکوه را ناجی در خون گذاشته اند.

کلیسای ناجی در خون-سن پترزبورگ-وقت سفر

کلیسای ناجی در خون سنت پترزبورگ کلیسایی ارتدکس است که با نام های دیگری چون «کلیسای بر خون ریخته شده»، «معبد ناجی بر خون ریخته شده» و «کلیسای رستاخیر عیسی» نیز شناخته می شود و ساخت آن در مجموع 24 سال به طول انجامید. اگر درباره جزییات ساخت و معماری منحصر به فرد و نحوه دسترسی به این کلیسای معروف کنجکاوید، دقایقی را همراه ما باشید تا همه این موارد را بررسی کنیم.

کلیسای ناجی در خون-سن پترزبورگ-وقت سفر

تاریخچه و ساخت کلیسای ناجی در خون | سرآغاز کلیسا

در تاریخ 13 مارس سال 1881 میلادی، کالسکه تزار وقت روسیه، الکساندر دوم در حال عبور از کنار کانال گریبایدوف بود که به ناگاه نارنجکی در کنار کالسکه سلطنتی منفجر شد. این انفجار تنها باعث شد تا الکساندر دوم از دلیجان خود به بیرون پرتاب شود اما هیچ آسیبی نبیند. او که خشمگین از این واقعه بود، برخاست و با صدای بلند و تحکم آمیز مهاجمان را خطاب قرار داد و درست در همین وقت، یکی دیگر از مخالفان وی، نارنجک دیگری به سوی او پرتاب کرد که منجر به جراحات جدی در تزار روسیه شد. اطرافیان الکساندر دوم، او را که به شدت آسیب دیده و از خونریزی شدید رنج می برد به قصر زمستانه در سنت پترزبورگ انتقال دادند و ساعاتی بعد شاهد فوت او بودند.
مدتی پس از آن که الکساندر سوم به روی کار آمد و جای پدر خود بر تخت امپراتوری تکیه زد، تصمیم گرفت به یاد پدر از دست رفته اش، کلیسایی منحصر به فرد بسازد. چندی بعد تا حساب و کتاب و طراحی کلیسای مورد نظر انجام شود، مقبره ای موقت در محل حمله به تزار پیشین ایجاد کردند. احداث کلیسای مورد نظر در همان نقطه و در سال 1883 میلادی آغاز شد و ساخت آن در 1907 به پایان رسید. جالب است بدانید برای ساخت کلیسای ناجی در خون رقمی هنگفت برابر با 4500000 روبل روسیه (حدودا 400,000,000 تومان) در نظر گرفته شد و تامین هزینه های آن را خانواده سلطنتی به عهده گرفتند. البته در این میان کمک های خصوصی اشراف زادگان نیز بی تاثیر نبود.

کلیسای ناجی در خون-سن پترزبورگ-وقت سفر

یکی از نکات جالبی که درباره ساخت کلیسای ناجی در خون وجود دارد آن است که قرار بود کلیسا درست در محل حمله ساخته شود و بنابراین تصمیم بر آن شد که قدری عرض کانال گریبایدوف را در آن ناحیه کم کنند تا بتوان فضای بیشتری را به کلیسا اختصاص داد و محل حمله درست در بخش محراب قرار بگیرد. در ادامه نیز مقبره ای بسیار باشکوه و قیمتی برای الکساندر دوم ساخته شد که در انتهای کلیسا، بر بالای محراب قرار گرفت. این مقبره به شکل سیبوریوم، سازه ای سایبان دار و مکعب مستطیل شکل بوده که قسمت سایبان آن با چهار ستون نگه داشته می شود. مقبره تزار به سبب تزیینات مخصوص و رنگارنگش از سنگ ها، جلوه به خصوصی در میان کلیسا و در کنار سنگ فرش های عادی کف ساختمان داشت.

کلیسای ناجی در خون سنت پترزبورگ ,جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ,وقت سفر