پارک ملی تامان نگارا پائولو

پارک ملی تامان نگارا پائولو

پارک ملی تامان نگارا پائولو پنانگ

پارک ملی «تامان نگارا پائولو پینانگ» در شمال‌غربی جزیره پنانگ واقع شده است. در این پارک می‌توانید به تماشای طبیعت بکر و زیبای جزیره بنشینید و از ۱۵۰ گونه پرنده و حیوان متنوع از جمله سنجاب‌ها، خرچنگ‌ها، گل‌های ارکیده و درختان نخل دیدن کنید.
تامان نگارا  که در زبان انگلیسی به معنی پارک ملی  است، از 130 سال قبل تاکنون گردشگران زیادی را به خود دیده است. گفته می شود این جنگل یکی از قدیمی‌ترین جنگل های استوایی-بارانی در جهان است. بخش عمده پارک تامان نگارا حدفاصل 75 تا 300 متری سطح زمین قرار گرفته است و این سرسبزی و گیاهان تا بالای قله کوه تاهان کشیده شده است. میزان ارتفاع کوه تاهان را 2187 متر تخمین زده اند که به عنوان بلندترین قله در شبه جزیره مالزی شناخته می شود.

تاریخچه پارک ملی تامان نگارا

پارک تامان نگارا  اولین و قدیمی ترین منطقه حفاظت شده رسمی در کشورمالزی می باشد. نام پیشین این پارک پادشاه جورج پنجم بوده است، این شخص پادشاه سه ایالت کلانتان ، پاهانگ و ترنگانو مالزی بوده است و در جهت حفاظت از مناطق و جنگل های بومی، دستور ساخت این پارک را در سال 1938-1939 در میان سه ایالت مالزی به تصویب می‌رساند و پارک پادشاه جورج پنجم King George V احداث می‌گردد. بعد از استقلال مالزی از استعمار انگلستان(1957)، اسم این پارک به پارک تامان نگارا  تغییر می‌کند. وسعت این پارک 4343 کیلومتر مربع است. بیشترین وسعت این پارک در ایالت پاهانگ است که حدودا 2477 کیلومتر مربع برآورد شده است. بقیه وسعت پارک به ترتیب شامل 1043کیلومتر مربع برای ایالت کلانتان و 853 کیلومتر مربع برای ایالت ترنگانو می باشد.

لیست اسامی جانوران و گیاهانی که در این پارک زندگی می‌کنند، شگفت انگیز است. 10،000 گیاه، 15،000 حشره، 25،000 مهره دار، 675 پرنده، 270خزنده، 250 ماهی آب شیرین و 200 پستاندار در اینجا در کنار هم زندگی می‌کنند. البته هم‌اینک گونه های جدید پستاندار نظیر خوک خرطوم دراز مالایی،کرگدن سوماترایی، فیل آسیایی، گاومیش، گاومیش هندی یا گاو وحشی، گوزن سمبر، آهوی فریادکش هندی، موش آهو، خوک وحشی و سنجاب غول پیکر سیاه نیز، در پارک تامان نگارا زندگی می‌کنند. از گونه میمون‌ها نیز نوعی بوزینه دم دراز، میمون سیاه چرده، گیبون سفید دست و سیامانگ در اینجا خانه دارند. از گوشت‌خوارسانان نیز پلنگ، ببر مالایی و گربه طلایی و سمور در اینجا هستند. از دسته پرندگان که در اینجا زندگی می‌کنند می‌توان به عقاب ماهی‌خوار، مرغ سفید سینه، کبوتر سبزبال، قرقاول، طاووس اشاره کرد. مارکبری، افعی روزن دار، پیتون(بلندترین مار در دنیا) نیز در اینجا ساکن هستند. انواع زالو، عنکبوت، ساس، کنه، مورچه و عقرب نیز در پارک تامان نگارا دیده می‌شوند. گونه های گیاهی نیز نظیر نخل، خزه، سرخس، قارچ، گلسنگ، ارکیده و ... در اینجا روییده شده اند.

پارک ملی تامان نگارا پائولو-پنانگ-وقت سفر

فعالیت هایی که می‌توانید در پارک تامان نگارا انجام دهید بسیار زیاد است، پس خودتان را آماده کنید. راه رفتن بر11 پل‌ معلق که در ارتفاع 40 متری از سطح زمین قرار دارند، جنگل‌نوردی به سمت منطقه بوکیت تِرِسِک با ارتفاع 334 متر از سطح زمین، تیراندازی سریع، رودخانه و قایق نوردی، اکتشاف غارها و غارنوردی، شنا، ماهی گیری، کوه‌نوردی، جنگل‌نوردی در شب همگی از فعالیت‌هایی است که در پارک تامان نگارا برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

مردمان بومی

در نزدیکی پارک تامان نگارا و در داخل آن افراد بومی که زندگی نیمه سنتی دارند، زندگی می‌کنند. مردمی که در منطقه زندگی می‌کنند، از قبیله نگریتو هستند و بسیار شبیه به مردمان جزایر آندامان، فیلیپین، اندونزی و گینه نو هستند. تعداد دیگری از افراد بومی که در اینجا زندگی می‌کنند از نسل انسان های غارنشین و کوتاه قد هستند که معمولا به صورت خانوادگی - تشکیل شده از 10 تا 30 خانواده - در کنار هم زندگی می‌کنند و از ایما و اشاره و علامت هایی که بین خودشان رواج دارد، برای صحبت با یکدیگر استفاده می‌کنند. آنها هنوز هم از دارت هایی که آغشته به سم درخت است، برای گرفتن طعمه‌های خود به عنوان وعده‌های غذایی استفاده می‌کنند. البته در جاهای دیگری از پارک تامان نگارا ، افرادی زندگی می‌کنند که در صنعت توریست نقش فعالی دارند و به عنوان سرپرست تیم، به نشان دادن جاهای مختلف این پارک و حیواناتش به گروه ها اقدام می‌کنند.

پائولوپارک ملی تامان نگارا پنانگ,جاذبه های گردشگری پنانگ,وقت سفر