مقبره مومنه خاتون

مقبره مومنه خاتون

مقبره مومنه خاتون

وقتی صحبت از دیدنی ها و بناهای تاریخی نخجوان به میان می آید، نام مقبره مومنه خاتون می درخشد. مومنه خاتون یکی از زیباترین آرامگاه های آذربایجان است که داستانی بسیار رمانتیک در ورای آن وجود دارد، عشق و دوری از معشوق دلیل اصلی خلق مقبره مومنه خاتون است.بنای مومنه خاتون که با نام معینه خاتون (Momine Khatun) نیز شناخته می شود، برجی به ارتفاع ۲۵ متر است که از آجر و گِلِ فشرده ساخته شده است.
بنای مومنه خاتون در شهر نخجوان در جمهوری نخجوان که جزی از آذربایجان است قرار دارد.نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به مومنه خاتون حدود ۲ کیلومتر با آن فاصله دارد. شما می توانید در این ایستگاه که (naxcivan avtovgzali) نام دارد از اتوبوس پیاده شده و برای رسیدن به مومنه خاتون تاکسی بگیرید.
ویژگی شاخصی که این بنا را منحصر به فرد کرده، ظرافتی است که در ساختش به کار رفته است. این مقبره از بالا تا پایین دارای نقش و نگارهایی بسیار زیباست که می تواند ساعت ها هر بازدیدکننده ای را محو خود کند. کاشی کاری های فیروزه ای رنگ باشکوه و نوشته هایی که به خط کوفی روی بنا نقش بسته اند، آن قدر زیبا هستند که مومنه خاتون را به مشهورترین بنای دیدنی شهر تبدیل کرده اند.

تاریخچه مقبره مومنه خاتون

شاهزاده اتابک که بین سال های ۱۱۷۵ تا ۱۱۸۶ میلادی می زیست، در سال ۱۱۸۶ میلادی و همزمان با مرگ همسرش دستور ساخت این بنا را داد و مقبره در سال ۱۱۸۷ میلادی تکمیل شد. مومنه خاتون یکی از همسران اتابک بود اما نزد وی ارج و قرب زیادی داشت، پس از مرگ اتابک پیکر وی را نیز روی جسم بی جان مومنه خاتون و بر طبقه دوم قبر دفن کردند.
 به مرور زمان مقبره مومنه خاتون رو به تخریب رفت آن قدر که نگرانی مسوولان را برانگیخت. به همین دلیل در طی سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ میلادی به صورت گسترده به مرمت و بازسازی مقبره پرداختند.
درباره ی دلیل ساخت این مقبره حرف و حدیث های گوناگونی وجود دارد اما بر روی کتیبه فوقانی همین سازه درباره علت ساخت آن چنین درج شده است:

 بنا توسط معمار ماهر و تحصیل کرده به دستور شاهزاده شمس الدین نصرت الاسلام و المسلمین، جهان پهلوان ابو جعفر محمد ابن عطائی الدگیز (Eldagiz) ساخته شده است... تا حافظ دین مان در جهان و باعث شهرت اسلام و مسلمانان باشد.

مقبره مومنه خاتون-باکو-وقت سفر

بنابر این کتیبه هدف از ساخت برج مومنه خاتون زنده نگهداشتن دین اسلام و به رخ کشیدن سبک معماری اسلامی در نزد همه جهانیان بوده است که خوشبتانه به بهترین وجه انجام شده و هنوز هم سمبل معماری نخجوان در قرون وسطی است.
اهمیت مقبره مومنه خاتون برای مردمان آذربایجان آن‌قدر زیاد است که تصویر این بنا در بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶ روی اسکناس ۵۰ مناتی درج شده بود. همچنین این یادگار تاریخی، به دلیل اهمیت و ارزشش، در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۹۸ در فهرست یونسکو به ثبت رسید.
برخی عقیده دارند که این مقبره برای بزرگداشت مادر پادشاه در سال ۱۱۸۶ میلادی ساخته شد و ملقب به تاج محل نخجوان بود اما این موضوع در اندازه یک نظریه باقی مانده است. تا قرن نوزدهم میلادی بناهای دیگری هم در جوار مقبره مومنه خاتون وجود داشت که مهم ترین آن ها یک مسجد بود که متاسفانه امروزه اثری از آن نیست. در ادامه بیشتر به ویژگی های ظاهری و شاخصه های معماری مومنه خاتون می پردازیم.

مقبره مومنه خاتون,جاذبه های گردشگری آذربایجان,وقت سفر