برج های شعله باکو

برج های شعله باکو

برج های شعله باکو

سه شعله زیبا سه آسمان خراش با طراحی بی نظیر واقع در سرزمین باد و آتش و هزارن شگفتی دیگر همه و همه در برج های سه قلو شعله . دولت آذربایجان برنامه ریزی و سرمایه گذاری بسیار فراوانی برای تبدیل کردن باکو به یک شهر بزرگ و مدرن انجام داده است ؛ یکی از بناهایی که نشان از باکوی مدرن دارد همین برج های شعله است . نماد سه شعله سر بر افراشته و زیبا در قلب شهر که میتوان آنرا از همه جای شهر دید و کاملا مشرف به تمام شهر میب.دلیل انتخاب این نوع معماری برای این سه برج کاملا مشخص است ، آذربایجان مشهور به سرزمین باد و آتش است و این برج ها شعله نماد این کشور را بیش از پیش نزد مردم و توریست ها تداعی می کند.

برج های شعله در سواحل دریای خزر و در جنوب شبه جزیره آبشرون بر روی تپه ای مشرف بر باکو پایتخت آذربایجان ساخته شده اند جایی که در سال ۲۰۰۰ به عنوان مکانی تاریخی در فهرست میراث یونسکو ثبت شد، جالب است بدانید این مکان در زمان شوروی یکی از منابع نفتی آذربایجان محسوب می شده است. این برج ها از فرودگاه صمد باکو یک ساعت فاصله دارند و از شهرهای مسکو، سنت پترزبورگ، نووسیبیرسک، تفلیس و کیف هم می توانید سوار بر قطارهای بین المللی به مقصد برج های شعله ی باکو شوید و به راحتی به این برج ها برسید. اگر می خواهید با اتوبوس به برج های شعله بروید بهترین راه استفاده از اتوبوس های عمومی می باشد که بلیت هایشان حدودا ۴ هزار تومان می شود، از تمامی ایستگاه های اتوبوس باکو می توانید استفاده نمایید و در مقصد برج شعله پیاده شوید.

برج های شعله باکو-باکو-وقت سفر

معماری برج های شعله

آسمان خراش های شعله ( Baku Flame Towers ) بلندترین برج های باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان هستند. ارتفاع این برج ها با هم متفاوت هستند بلند ترین آن ها ۱۹۰ متر ( ۶۲۰ فوت ) و کوچک ترینشان ۱۴۰ متر می باشند و شکلی منحنی و کاملا شبیه به شعله های آتش دارند. مساحت کل برج های شعله ۲۴۵,۰۰۰ متر مربع می باشد.
هر یک از ساختمان های این برج کاربری خاصی دارند اولین برج کاملا مسکونی، دومین برج تماما هتل و سومین برج محل قرار گیری دفاتر و مراکز تجاری می باشند.
در نمای برج های شعله ۱۰,۰۰۰ لامپ ال ای دی که از شرکت های انگلیسی و چینی اوسرام ( osram traxon ) و ورتار ( vetar ) تهیه شده اند به کار رفته اند و برج ها را به صورت صفحه ی نمایش بزرگی در آورده اند که در شب روشن و برج ها را کاملا شبیه به شعله های آتش می کنند. به عبارتی دیگر این ال ای دی ها قابلیت دارند که انواع و اقسام طرح های رنگی و زیبا را روی نمای اصلی برج ها به نمایش در بیاورند.
ساختمان های شعله کاربرد اداری و مسکونی را هم زمان دارند در این برج ها هم هتل برای استراحت و اقامت وجود دارد و هم بلوک های اداری و فروشگاه های لوکس.

برج های شعله باکو-باکو-وقت سفر

با توجه به سابقه ی آتش پرستی در آذربایجان شکل ظاهری این برج ها از آتش که نماد انرژی و ابدیت در باکو است برگرفته اند. از بالا که به برج ها بنگریم گویا به صورت مثلث هستند و هر برج بر روی گوشه ای از این مثلث ساخته شده است.
باکو در سالهای اخیر به یکی از مناطق پربازدید جهان تبدیل شده و پروژه ی ساخت برج های شعله هم برای رونق بخشیدن بیشتر به صنعت گردشگری این شهر بوده است. برای ساخت و ساز این بنا ۳۵۰ میلیون دلار هزینه صرف کرده اند و اتمام این طرح هم از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ میلادی به طول انجامید.
برج های شعله چند مجتمع عظیم و چندمنظوره هستند که در باکو آذربایجان قرار دارند. ارتفاع برج ها 182 متر است. مساحت کل سه برج نیز 234500 متر مربع است. این سه برج توسط شرکت هلموث، اوباتا و کاساباوم طراحی شده اند. حدودی ساخت این سه برج زیبا 350 میلیون دلار استیکی از برج های شعله 39 طبقه و 130 آپارتمان مسکونی دارد. از این ساختمان به صورت مسکونی استفاده می شود. ساختمان شمالی 33 طبقه دارد و استفاده ی آن به صورت هتل است.
کوچکترین ساختمان برج های شعله ( ساختمان غربی) نیز 28 طبقه دارد و به عنوان مجتمع تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت مجتمع برج های شعله از تاریخ 2007 آغاز شد و در سال 2013 مورد بهره برداری قرار گرفت.

برج های شعله باکو-باکو-وقت سفر

برج های شعله,جاذبه های گردشگری باکو,وقت سفر