موزه‌ فرش

موزه‌ فرش

موزه‌ فرش آذربایجان

موزه ای مشهور می رویم که از قضا از پربازدیدترین جاذبه های این شهر نیز محسوب می شود. موزه فرش آذربایجان جایی است که بازدید از مجموعه های جالب توجهش 1 تا 2 ساعت زمان می برد و می تواند به خوبی شما را سرگرم کند. هزینه مناسب و دسترسی ساده نیز از مواردی است که باعث می شود نخواهید بازدید از این موزه را از دست بدهید.موزه فرش آذربایجان در بلوار معروف باکو و در نزدیکی دریای کاسپین قرار دارد. دسترسی به این موزه بسیار ساده است و می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تاکسی های عمومی شهر و یا تاکسی های آنلاین استفاده کنید. خوب است بدانید با خطوط اتوبوس به شماره های 5، 6، 88 و 125 می توانید درست تا نزدیکی موزه فرش بیایید.
صنعت فرش و بافندگی در ایران و مناطقی که در قدیم جزء قلمرو ایران بوده اند بسیار رواج داشته است و هنوز هم دارد ؛ آذربایجان هم جز کشور هایی است که صنعت فرش بافی در آن از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردار است . اولین موزه ی فرش جهان در سال 1967 در آذربایجان و باکو تاسیس شد ، این موزه ابتدا با نام موزه ی هنر های دستی و فرش آذربایجان شناخته میشد اما چندین سال بعد به موزه فرش آذربایجان تغییر نام پیدا کرد . مکان این موزه در نزدیکی شهر قدیمی باکوواقعع است و دارای یک معماری بسیار زیبا به مانند فرش لوله شده میباشد . در این موزه فرش های دستبافت اصیل آذربایجانی ، گلیم ها ، لباس های سنتی و ابزار آلات تولید فرش دستبافت به نمایش گذاشته شده است . در سال 2008 ساختمان جدید این موزه که به شکل فرش لوله شده است طراحی و سال 2014 بطور رسمی افتتاح شد.

موزه‌ فرش-باکو-وقت سفر

تاریخچه موزه فرش آذربایجان

در تاریخ 13 مارس 1967 میلادی بود که به دستور مقامات ارشد جمهوری سوسیالیستی آذربایجان، ساخت موزه فرش آذربایجان تصویب شد. از آن زمان تا به کنون این موزه در طی دوره های مختلف با عناوین مختلفی شناخته شد. به طور مثال از سال های ابتدایی در 1967 تا 1993 میلادی، این مجموعه به صورت «موزه دولتی فرش و هنرهای کاربردی آذربایجان» عنوان می شد. پس از آن نام موزه تغییر کرد و تا 20 سال بعد عبارت «موزه دولتی فرش و هنرهای کاربردی» بر سر در این ساختمان به چشم می خورد. در نهایت چند سال پیش و از سال 2014 باز هم نام موزه تغییر پیدا کرد و هم اکنون همگان این مجموعه نفیس را با عنوان «موزه فرش آذربایجان» می شناسند.
ایده اصلی راه اندازی چنین موزه ای از سوی لطیف کریموف ارایه شد و به زودی مورد توجه قرار گرفت. کریموف قصد داشت تا مجموعه ای بی نظیر ایجاد شود تا گامی در راستای حفظ فرش های با ارزش آذربایجان برداشته شود. به زودی نمونه های منحصر به فردی از فرش این کشور جمع آوری و نخستین نمایشگاه فرشآذربایجان در ساختمان مسجد جامع باکو افتتاح شد. افراد زیادی در جشن افتتاح موزه حضور پیدا کردند که البته مهم ترین آن ها، حیدر علیف، رییس جمهور آذربایجان بود که از نخستین روزها حمایت ویژه خود را ابراز کرده بود. پس از آن در طی دوره 1970 تا 1980 میلادی، مسوولان موزه بر جمع آوری اشیا بیشتر، همت گماردند و شاهکارهای بسیاری برای تکمیل مجموعه خریداری شد.
در سال 1991 با فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، ساختمان موزه لنین در باکو به وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان اهدا شد و کمی بعد، موزه فرش آذربایجان در طبقه دوم این ساختمان مستقر شد. در این دوره با بازدید از موزه، 13 اتاق مختلف دیده می شد که فرش هایی از جای جای کشور آذربایجان و آثار هنری بومی را نمایش می دادند. در سال 2007 رییس جمهور وقت، الهام علیف در طی حکمی دستور داد تا ساختمان جدیدتر و بزرگتری را برای موزه فرش در نظر بگیرند. طراحی و معماری ساختمان جدید موزه به عهده فرنز جانز (Franz Janz)، معمار اتریشی بود و این پروژه در سال 2014 تکمیل شد. در نهایت در همین سال ساختمان جدید موزه فرش به دست رییس جمهور افتتاح شد. در این زمان موزه فرش بیش از هر زمان دیگری اشیا مختلف و خارق العاده را در خود جای داده بود.

موزه‌ فرش-باکو-وقت سفر

موزه‌ فرش ,جاذبه های گردشگری باکو,وقت سفر