قلعه دختر

قلعه دختر

قلعه دختر باکو (قیز قلعسی) یا برج مایدن

قلعه دختر آذربایجان یا قیز قلعسی (برج مایدن) درایچری شهر یا همان شهر قدیمی باکو قرار دارد و یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهر باکو پایتخت آذربایجان محسوب می شود. تصاویر قلعه دختر را میتوان روی اسکناس های 10 مناتی رایج آذربایجان مشاهده کرد . در داخل طبقات اشیاء و تابلو های گرانبهایی به دیوار ها نصبب شده است که چشم هر بیننده ای را نوازش می کند .

روایت ها و داستان های زیادی از اینکه چرا نام این بنا قلعه دختر گذاشته شده است وجود دارد .یکی از این داستان ها حکایت می کند که دختر شاه باکو برای در امان ماندن از گناه دستور ساخت این برج زیبا را میدهد و بعد از از اتمام این بنا خود را از بالا آن به پایین پرت میی کند . اما جز این روایت های زیادی در این مورد وجود دارند که نمیشود همه آنها را پذیرفت . در طی سالیان قلعه دختر چند بار از زلزله و چند دلیلی دیگر صدمه جزئی دیده است ، اما هنوز هم پار برجاست و بطور مداوم بازسازی میشود.

قلعه دختر-باکو-وقت سفر

قلعه دختر در قرن 12 میلادی بنا شده و از 8 طبقه تشکیل شده و ارتفاع آن به 29 متر می رسد. روایت های گوناگونی در مورد این قلعه وجود دارد که بر اساس یکی از آن ها این بنا به دستور دختر شاه شهرباکو ساخته شده و دختر شاه برای دور ماندن از گناه خود را از بالای آن به پایین انداخته است. داخل این بنا پر از نقاشی های کهن گوناگون است که بر روی در و دیوار آن کشیده شده است. اگر به بالای برج بروید چشم اندازه وسیعی داشته و با توجه به ارتفاع این بنا می توانید تمام محله های قدیمی شهر را مشاهده کنید.
چاه آبی نیز با عمق ۲۱ متر در طبقه دوم وجود دارد که به سفره‌های زیرزمینی آب متصل شده و آب را به این طبقه منتقل می ‌کرده است. گفته می‌شود دلیل ساخت این چاه آب، دسترسی راحت به آب در طبقات بالا بوده است. این قلعه باشکوه همچنین در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.
یکی از زیباترین بناهای قدیمی شهر بدون شک قلعه دختر است ،  در سال 2001 به ثبت آثار جهانی یونسکو رسید .

قلعه دختر ,جاذبه های گردشگری باکو,وقت سفر