غار میمونها یا باتوکیور

غار میمونها یا باتوکیور

 غار میمونها کوالالامپور

یکی‌ از  دیدنی های مالزی باتو کیو یا غارمیمونهاست . این مکان از اماکن مقدس هندو هاست با پله های بسیار و منظره زیبا با یک مجسمه بزرگ از الهه ای هندو و چند معبد کوچک میباشد .
به محض ورود به غار ، میمون ها از شما استقبال می کنند ! دنبال هر نوع خوراکی اعم از بادام زمینی و موز هستند که می توانید برایشان از مغازه های پایین پله ها بخرید ! غذا دادن به میمون ها از نزدیک ، تجربه ی جالبی است . یکی از روزهای خاصی که می توانید به این غار بروید و شاهد مراسم ویژه ی جشن هندی ها باشید ،روز تایپوسام (Thaipusam) است که سالی یک بار و در یک روز خاص در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه برگزار می شود(هر سال فرق می کند) . این جشن در واقع جشن سالروز تولد پسر شیوا است . مجسمه ی ایستاده بودا در باتو کیو کوالالامپور بلندترین مجسمه ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی گردشگر از آن دیدن می‌کنند .

تاریخچه غار میمونها

غار میمونها که در سال 1881  میلادی توسط یک جستجوگر آمریکایی کشف شد ، در شمال شهر کوالالامپور و درحدود 11 کیلومتری مرکز  آن واقع شده است . این مکان در طول دوران استعمار به عنوان یک منطقه تفریحی و پس از آن مخفیگاهی برای کمونیست ها بود  و امروزه  به عنوان  محل مهمی  برای  عبادت ، پرستش  و تجمع هندوها است . غارهای باتو (Batu Caves) محل بسیار جالبی ست البته اگر توان بالا رفتن از 272 پله را دارید و به دنبال بازدید از یک معبد تمام عیار هندی هستید . این مکان صخره ای که از دیدنی های کوالالامپور است در 13 کیلومتری شمال کوالالامپور قرار دارد و شامل 3 غار آهکی است که اصلی ترین آن ها در انتهای پله هاست و معبد اصلی در آن قرار گرفته . این قسمت غار در سال 1892 کشف شده است .
چهارصد میلیون سال قبل، این تپه ها و غارها، در نتیجه چندین دگردیسی زمین شناسی از دریاچه ای ما قبل تاریخ و از سنگ های آهکی تشکیل شدند.

غار میمونها یا باتوکیور-کوالالامپور-وقت سفر

خداوندگار مورگن

از همان ابتدای ورود، مجسمه ی غول پیکر خداوندگار مورگن ( Muragan ) توجه همه را جلب می کند.
پیکره ای ۴۲ متری ساخته شده از بتن و فولاد، و روکش شده با ۳۰۰ لیتر طلا، که ساخت آن به دست پانزده مجسمه ساز هندی، سه سال به طول کشید.
هندو ها خداوندگار مورگن را جنگجوی خوبی ها و محافظ خود از شر می دانند و شاید به همین علت است که آن را مانند محافظی بر در غار باتو قرار داده اند.
او با نیزه اش آماده و در قامت یه جنگجو ایستاده و چشم به گردشگران و زائرانی دوخته که روزانه از سراسر دنیا به دیدنش می آیند.

غار میمونها یا باتوکیور-کوالالامپور-وقت سفر

غار موزه ی رامایانا

غار رامایانا ( Ramayana Cave ) در همان ابتدای مجموعه و سمت چپ پله ها قرار دارد.
غار موزه را می توانید با مجسمه رنگی و پانزده متری خداوند هانومان ( Hanuman ) که بر در ورودی اش قرار گرفته به راحتی پیدا کنید.
ورودی این غار برای گردشگران ۱۵ رینگیت ( واحد پول مالزی ) و برای محلی ها ۷ رینگیت هزینه دارد.
این غار در واقع موزه و گالری از مجسمه های هندو و نقاشی هایی ست که ماجرای مبارزه های خداوندگار مورگن با شیاطین را به تصویر می کشد.

غار میمونها یا باتوکیور-کوالالامپور-وقت سفر

مجسمه خداوندگار هانومان ...

غار تاریک

در زیر غار معبد، غار تاریک یا Dark Cave قرار دارد.
دو کیلومتر از راه های باریک، حفره و گودال هایی مرتبط که به حالت طبیعی خود رها شدند و دسترسی به آن، تنها از طریق تورهای مجاز غارنوردی ممکن است.
تماشای گلفهشنگ هایی که از سقف به سمت دیواره ها پایین آمده اند و استالاگمیت هایی که از کف غار به هم پیچیده و قد کشیده اند، مطمئنا ارزش هزینه کردن و انرژی گذاشتن را دارد.

غار میمونها یا باتوکیور,جاذبه های گردشگری کوالالامپور,وقت سفر