دبی کریک (خور دبی)

دبی کریک (خور دبی)

دبی کریک (خور دبی)

خور دبی نهری بزرگ با آب شور در دبی است که بور و دیرای دبی را از یکدیگر جدا می کند. خور دبی از میان قلب شهر دبی می گذرد و لنج های سنتی عربی که اغلب در حال عبور و مرور در طول این نهر بزرگ هستند به چشم می خورند. سفری عاشقانه با این لنج ها در طول خور دبی قطعاً راهی شگفت انگیز برای دیدن چشم انداز باشکوه آسمان خراش های دبی و زیبایی های خور می باشد.

تاریخچه خور دبی

از نظر تاریخی، این نهر، شهر را به دو بخش اصلی تقسیم می کرده: دیره و برّ دبی. در کنار برّ دبی بود که اعضای قبیله بنی یاس در قرن 19ام ساکن شده و سلسله المکتوم را تاسیس نمودند. در اوایل قرن 20ام، این نهر، گرچه در آن زمان از حمل و نقل در مقیاس بزرگ ناتوان بود، ولی به عنوان یک بندر کوچک برای کشتی هایی که از هند یا جنوب آفریقا می آمدند به شمار می رفت. اگرچه به خاطر جریان کنونی مانع ورود کشتی ها شد، این نهر به عنوان یک عنصر مهم در شکل گیری بخش تجاری دبی باقی ماند و تنها بندر یا لنگرگاه شهر شد. صنعت صید مروارید دبی، که بخش اصلی اقتصاد شهر را تشکیل می داد، اساسا بر مصارف آن در نهر، قبل از اختراع مروارید پرورشی در دهه 30 میلادی بنا شده بود.

اهمیت نهر به عنوان سایت فعالیت های تجاری، توجیهی برای معرّفی بهبود ها و دادن مجوّز برای ترانزیت کشتی های بزرگ، در کنار تسهیل بارگیری و تخلیه بار بود. این کار باعث شد تا در سال 1955 برنامه ای برای توسعه نهر که شامل لایروبی مناطق کم عمق، ساخت موج شکن ها و توسعه ساحل آن بود در نظر گرفته شود تا آنجا را تبدیل به یک اسکله مناسب برای بارگیری و تخیله بار محموله های دریایی نماید. این نهر برای اوّلین بار در سال 1961 لایروبی شد تا به کشتی ها اجازه دهد همیشه از طریق نهر گذر کنند.اینجا بار دیگر در دهه های 60 و 70 لایروبی گشت تا بتواند لنگرگاهی برای کشتی های محلّی و ساحلی تا حدود 500 تُن باشد. لایروبی باعث ایجاد ترافیک کالایی مستمر، مثل توسعه صادرات مجدد شد و به دبی برتری خاصی نسبت به شارجه، که دیگر مرکز تجارت بزرگ منطقه در آن زمان بود، بخشید. پل المکتوم، اوّلین پلی که برّ دبی و دیره را به هم متّصل می کند در سال 1963 ساخته شد.

دبی کریک (خور دبی)-دبی-وقت سفر

پارک خور

یکی دیگر از مکانهای دیدنی دبی پارک خور است.این پارک با طولی برابر 2.6 کیلومتر در امتداد خور دبی و در حد فاصل دو پل المکتوم و القرهود در بخش بردبی قرار گرفته است. شهر بچه ها در این پارک قرار دارد. سرزمین عجایب نیز در مجاورت این پارک قرار گرفته است.
اين پارک در بخش بردبی و در ساحل خور دبی قرار دارد.در اينجا شما می توانيد رفتن به يک ييلاق را تجربه کنيد. چندين هکتار باغ، اسکله های ماهيگيری، مسير های ويژه دو و پياده روی، محل هايي برای طبخ بريانی (باربي کيو)، مناطق ويژه بازی بچه ها، رستوران ها و کيوسک ها فروش غذا و نوشيدنی از جمله امکانات اين پارک می باشند.

يک آمفی تئاتر بزرگ نيز وجود دارد که محل برگزاری کنسرت ها در زمان تعطيلات عمومی و موقعيت های خاص می باشد. در طول 2.3 کيلومتری پارک در امتداد خور، يک ماشين کابلی ، به بازديدکنندگان اين امکان را می دهد تا سوار بر آن (در ارتفاع 30 متری از سطح زمين) به تماشای پارک و خور دبی بپردازند. در نزديکی ورودی شماره يک پارک نيز يک شهرکودک و يک موزه برای کودکان قرار دارد. در ورودی شماره 2 نيز شما می توانيد يک موتورسيکلت چهارچرخ به مبلغ 20 درهم برای يک ساعت گردش در پارک اجاره کنيد. در اينجا دوچرخه سواری ممنوع می باشد ولی اسکيت سواری مجاز است.

دبی کریک (خور دبی),جاذبه های گردشگری دبی,وقت سفر