کاسکاد ایروان

کاسکاد ایروان

کاسکاد ایروان یا هزار پله

کاسکاد ایروان ، یک راه پله بزرگ در ایروان ، ارمنستان است. که به مرکز شهر منطقه کنترون ایروان ، بنای یادبود محله  و به پارک پیروزی  در بالای کاسکاد متصل می شود. درون این مجموعه سیستم پله‌برقی متناسب با‌ ارتفاع بنا تعبیه شده و گزینه مناسبی برای آن دسته از گردشگرانی است که به بالا رفتن از پله‌ها علاقه‌ای ندارند، این کار را بسیار خسته‌کننده می‌دانند و یا فاقد توانایی لازم برای راهپیمایی هستند. در حال حاضر در فضای داخلی این بنای بسیار بزرگ که نزد ایرانیان به بنای هزار پله شهرت دارد، موزه هنری کافسجیان دایر است.چشم‌انداز فوق‌العاده زیبایی که از فراز این بنا به روی شهر ایروان باز می‌شود، دلیل بارزی برای حضور خیل کثیر گردشگران در هر روز و در تمام فصول سال است. بنای هزار پله همیشه و حتی در ایام سرد زمستان شاهد حضور مسافران و گردشگران مشتاق از سراسر جهان است. اگرچه در فصل زمستان آمار حضور بازدیدکنندگان هرگز با ایام تابستان برابری نمی‌کند، اما به‌هرحال این بنا یکی از جاذبه‌های گردشگری نادر در جهان انگاشته می‌شود که حتی در هوای سرد هم گردشگران برای بازدید و تفریح سراغ آن می‌آیند.

کاسکاد ایروان-ارمنستان-وقت سفر

معماری  کاسکاد

این آبشار پله ای بزرگ که به هزار پله نیز معروف است ،ایده ایجاد پیوند بین خیابان مانیومنت و مرکز شهر ایروان، نخستین بار در زمان حکومت جماهیر شوروی و به‌طور دقیق‌تر در سال‌های ۱۹۷۰ مطرح شد. در آن زمان معمار ارشد شهر ایروان الکساندر تامانیان (۱۹۳۶ - ۱۸۷۸) بود. او پیشنهاد داد که با احداث یک مجموعه، ناحیه شمال و مرکز شهر به هم متصل شوند. به‌بیان‌دیگر، ایده الکساندر تامانیان به‌این شکل بود که بین بخش مسکونی و مرکزی شهر پیوند ایجاد شود. تصویری که او در ذهنش ترسیم کرده بود شامل محوطه‌ای با فضای سبز وسیع، باغ و آبشار می‌شد.همه این اوصاف، ایده احداث مجموعه کاسکاد به‌صورت طرحی روی کاغذ باقی ماند و حتی نزدیک بود با گذشت زمان به‌کلی فراموش شود. اما در سال‌های پایانی دهه ۱۹۷۰ چندی  دیگر از معماران ارشد شهر به‌ نام جیم توروسیان،  اصلان میختاریان  و سرجیس گورزادیان  بحث احداث این بنا را مجددا پیش کشیدند.  طراحی شده  و در سال ۱۹۷۱ شروع شد و در سال ۱۹۸۰ به پایان رسید.
محوطه ای با طراحی فوق العاده ، فضای سبز و گلکاری شده محوطه و نمای زیبای شهر ایروان از بالای کاسکاد ، فقط بخش کوچکی از زیبایی های این آبشار هزار پله است .
مجسمه های برنزی که توسط هنرمندان برجسته طراحی شده است در محوطه کاسکاد این مکان را تبدیل به یک مکان هنری ، تاریخی و تفریحی کرده است .

کاسکاد ایروان,جاذبه های گردشگری ارمنستان,وقت سفر