دریاچه سوان

دریاچه سوان

دریاچه سوان

دریاچه سوان از معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری در کشور ارمنستان است که در نزدیکی شهر ایروان قرار دارد.گردشگران تور ارمنستان میتوانند در تابستان از  آب و هوای خنک و دلپذیری آن لذت ببرند.این دریاچه بزرگ ترین دریاچه کشور ارمنستان و سرزمین های قفقاز است. می توانید در کنارش به تفریح و گردش بپردازید. ماهی های کبابی دریاچه سوان را نمی توان از دست داد.می توانید به راحتی از چند کلیسای تاریخی و مشهور ارمنستان هم بازدید کنید.

تحولات در یاچه سوان در گذر زمان

سال ها در زمان حکومت جمهوری شوروی، به صورت بی رویه ای از دریاچه سوان برای آبیاری زمین های آرارات و تولید برق هیدروالکتریک استفاده می شد. نتیجه این استفاده ناصحیح بعدها در سوان جلوه پیدا کرد و سطح آب بزرگترین دریاچه ارمنستان حدود ۲۰ متر کاهش یافت و چیزی در حدود ۴۰% از حجم آب دریاچه از دست رفت. بعدها برای جبران این خسارت، دو تونل زیرزمینی حفر شد تا آب رودخانه های کوهستانی را به سوی دریاچه سوان منحرف کند. عملی کردن این تدبیر باعث شد تا کاهش سطح آب دریاچه کند شده و در مقابل، سوان به روزهای خوش گذشته نزدیک تر شود. البته مداخله های پیشین انسانی در برداشت آب دریاچه سوان، تغییراتی تدریجی را در اکوسیستم دریاچه به وجود آورده بود و باعث شده بود تا ابعاد سوان در عمق، وسعت و حجم کاهش یابد. باید بدانید در زمان های دور، دریاچه سوان از این هم وسیع تر بوده و مساحتی برابر با ۱,۴۱۶ کیلومتر مربع داشته است. همچنین عمق قبلی سوان در حدود ۹۵ متر بوده و آبی با حجم ۵۸.۵ کیلومتر مکعب را در خود جای می داده است.

دریاچه سوان-ارمنستان-وقت سفر

متأسفانه تأثیرات منفی سوءاستفاده های انسانی از دریاچه سوان به همین جا ختم نمی شود و تمام این مجموعه کارها بر ارتفاع دریاچه از سطح دریا نیز تأثیر داشتند و موجب کاهش ارتفاعی ۱۶ متری شدند.از دیگر بی توجهی های انسانی که به دریاچه سوان ضربه وارد کرده، شکار بی رویه ماهی های معروف دریاچه، یعنی قزل آلای سوان می باشد. در گذشته حدود ۳۰% جمعیت ماهیان دریاچه سوان مختص به این نوع قزل آلای بومی بود، اما امروزه دیگری خبری از آن تعداد بالا نیست و می توان گفت به گونه ای ناپدید شده اند.

دیدنی های دریاچه سوان
در اطراف دریاچه سوان جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری به چشم می خورند که در ادامه با تک تک آن ها آشنا می شویم:
 سواحل دریاچه سوان
از آن جا که ارمنستان به هیچ دریایی راه ندارد، در نتیجه می توان دریافت که سواحل دریاچه سوان، بزرگ ترین پهنه آبی این کشور چقدر می تواند مورد توجه ارمنی ها باشد. در طی سال ها اقامتگاه ها و هتل های بسیاری در کناره دریاچه احداث شدند و ساحلی اختصاصی در اختیار مسافران خود قرار دادند. تا مدتی این روال ادامه داشت تا آن که در سال ۲۰۱۱ دولتارمنستان متعهد شد از این روند جلوگیری کرده و فضایی را ایجاد کند تا همه اقشار ارمنستان بتوانند از دریاچه سوان استفاده کنند. به این ترتیبسواحل عمومی بسیاری در دور تا دور دریاچه سوان به ایجاد شدند و امروزه در هر کدام امکانات و خدمات رفاهی مناسبی به چشم می خورد. اقامتگاه های ساحلی، زمین های بازی کودکان و زمین های ورزشی، پارکینگ رایگان، سرویس بهداشتی، خدمات درمانی، مأموران غریق نجات از جمله چیزهایی است که در سواحل عمومی سوان وجود دارند.

دریاچه سوان-ارمنستان-وقت سفر

محبوب ترین ساحل عمومی دریاچه سوان
می توان گفت محبوب ترین ساحل عمومی دریاچه سوان در بخش شمالی تا شمال غربی سوان قرار گرفته و از شهر سوان دسترسی بسیار خوبی دارد. در ساحل شمالی طیفی از امکانات مختلف مانند اقامتگاه های ساحلی، هتل، محوطه های کمپینگ و زمین پیک نیک، رستوران و تفریحات آبی به چشم می خورد. از دیگر سواحل دریاچه سوان می توان به سواحل شرقی در محدوده دو شهر سوواگوغ (تسوواگیوغ) و شورزا و سواحل جنوب شرقی در نزدیکی شهر تساپاتاغ اشاره کرد. امکانات این بخش به پای ساحل شمالی نمی رسد، اما تعداد زیادی آلاچیق و کلبه و چند هتل لوکس برای اقامت وجود دارد. 

دریاچه سوان-ارمنستان-وقت سفر

صومعه سواناوانک
یکی دیگر از معروف ترین جاذبه های ارمنستان، همین صومعه سواناوانک است که در شبه جزیره دریاچه قرار دارد. بسیاری خود را به دریاچه سوان می رسانند تا این صومعه را از نزدیک ببینند و در واقع با یک تیر، دو نشان بزنند. قدمت این صومعه تاریخی و مورد توجه کشور ارمنستان، به قرن نهم میلادی بر می گردد، زمانی که شاهدخت مریم، دختر پادشاه وقت دستور ساخت صومعه سواناوانک را داد. البته خوب است بدانید که این صومعه مجموعه ای از دو کلیسا است که گنبدهایی هشت ضلعی داشته و بسیار به یک دیگر شبیه اند.
البته خوب است بدانید که در واقع صومعه سواناوانک در تنها جزیره دریاچه سوان ساخته شده بود، اما پس از استفاده بی رویه از آب سوان و کاهش سطح آب دریاچه، این جزیره به شبه جزیره بدل شد و بنابراین امروزه برای دسترسی به کلیسا، نیازی به قایق سواری نداشته و به راحتی می توانید از مسیری زمینی به آن برسید.

دریاچه سوان,جاذبه های گردشگری ارمنستان,وقت سفر