صومعه گغارد

صومعه گغارد

صومعه گغارد

اولین کلیسای غاری دنیا که در چهل کیلومتری ایروان در کشور ارمنستان واقع شده است. صومعه گغارد (به معنی سرنیزه) با معماری منحصر به فردش، در واقع بخشی از کوه مجاور است که تراشیده شده و در میان صخره ها و دره ای زیبا احاطه شده است. گغارت به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این کلیسا که نامش برگرفته از نیزه مقدسی است که مسیح در زمان مصلوب شدن با آن مجروح شده، درون دره ای خوش منظره در فاصله ۹ کیلومتری گارنی نهفته است. بنا به روایاتی، نیزه نیز ابتدا در این محل نگهداری می شده اما در حال حاضر در خزانه مقدس در کلیسای مادر یعنی اچمیادزین  قرار دارد.

معماری گغارد

گغارد به دستور شاهزاده زاکاریان ساخته شد. در بالای درب جنوبی این صومعه، نشان مخصوص خانواده و همچنین نماد شیر را می بینید که نشانه ی قدرت سلطنتی و از مشترکات کلیساهای شرقی است. در سمت چپ صومعه نیز، دو ورودی سنگی وجود دارند که در قرن سیزده ساخته شده است؛ که اولی شامل یک حوض با آب چشمه و دکور استالکتیت (رسوبات آهکی) و دومی شامل اتاق تدفین چهار ستونه  شاهزاده پاپاک پروشیان و همسرش می باشد. دو شیر در هم تنیده و یک عقاب که نشان خانوادگی آنهاست نیز در بالای سنگ، حک شده است.

صومعه گغارد-ارمنستان-وقت سفر

در بیرون از صومعه با بالا رفتن از پله های منتهی به سمت چپ ورودی به تپه ای با گذرگاه 10 متری می رسید که بر روی آن، خاچکار (صلیب های سنگی حکاکی شده) کار شده است. در امتداد این گذرگاه یک سردابه تدفین وجود دارد که از سنگ خام در قرن یازدهم ساخته شده است. این مکان، آکوستیک بسیار شگفت انگیزی دارد و چشم انداز آن کلیسا است که در پایین قرار گرفته است. در پشت کلیسا پله هایی قرار گرفته که به تعدادی اتاق کوچک (به نام رهبانی) منتهی می شوند. در خارج از صومعه و در کنار نهر، محل ذبح قرار دارد که برای انجام مراسم صبحگاهی در روزهای یکشنبه از ان استفاده می شود.  در این مراسم همچنین گروه کُر کلیسا آواز می خوانند.

در حین نزدیک شدن به صومعه در سمت چپ شما و به سمت تپه، غارهایی وجود دارد که توسط راهبان ساخته شده بود و از آنها به عنوان اتاقک های رهبانی استفاده می شد. درختان اینجا مثل درختان واقع در طرف دیگر صومعه و در نزدیکی رودخانه، اغلب با نوارهای پارچه ای پوشانده شده اند. فلسفه این پارچه ها این است که اگر آرزویی دارید باید تکه ای از پارچه لباس خود را به درختی در نزدیکی صومعه آویزان کنید تا آرزویتان برآورده شود (مشابه دخیل بستن در رسوم ایرانی).

صومعه گغارد-ارمنستان-وقت سفر

در تعطیلات آخر هفته، پله های منتهی به صومعه پر از فروشنده هایی می شود که سوغاتی و غذا می فروشند. از اینجا می توانید غذاهایی مثل میان وعده سوجوک گردو، گاتا (کیک شیرین) یا ورق های نازک از پوره میوه خشک را تهیه کنید. در مجموع، بازدید از صومعه گغارد یکی از منحصر بفرد ترین خاطرات شما در سفر به ارمنستان خواهد بود؛ گغارد جزو چند کلیسایی است که به صورت غار در صخره و دل کوه  تراشیده شده است!

تاریخچه صوکعه گغارد

ساختمان این صومعه جذاب از گرانیت سخت ساخته شده و جزو چهارکلیسای نایابی است که در صخره و دره ها بنا شده اند. بنا بر افسانه ها، گغارد در قرن ۴ بنا گذاشته شد. در هر حال قدمت این کهن ترین کلیسای غاری شکل به قرن ۷ می رسد. در آن زمان به Ayrivank (غار و صومعه) نام داشته و بخشی از آن با حمله اعراب در سال ۹۲۳ از بین رفته است. در جوار صومعه، در قسمت سمت چپ به روی تپه، سلول های رهبانی غار مانندی که توسط راهبان ساخته شده اند قابل مشاهده است. در داخل صومعه گغارت، دو کلیسا در قرن ۱۳ ساخته شده است. ساختار اصلی کلیسا در ۱۲۱۵ ساخته شده و ورودی مجاور که بزرگ تر از کلیسا می باشد با سقفی پیچیده و حکاکی شده (داری ۹ قوس) در سال های ۱۲۱۵-۱۲۲۵بنا شده است.

صومعه گغارد-ارمنستان-وقت سفر

بیرون کلیسا بالاتر از درب جنوب، نشان خانواده شاهزاده زاکاریان دیده می شود که یک شیر سلطنتی همانند نماد های سلطنتی اقوام شرقی است.ورودی سمت چپ  که به سال ۱۲۴۰ ساخته شده، شامل حوضچه ای است که از آب چشمه پر می شود. آب این چشمه مقدس بوده و خوش شانسی می آورد. روایت است که پاشیدن مقداری از این آب بر بدن سبب شادابی و جوانی پوست می شود. سمت راست، کلیسای کوچکی دیده می شود که در سال ۱۲۶۳ ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده Papaq Proshian  و همسرش ، Hruzakan  می باشد. بر روی این مقبره تصویر دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است. سمت چپ، پله هایی سنگی به روی تپه ۱۰ متری تراشیده شده از سنگ خام می باشد.

صومعه گغارد-ارمنستان-وقت سفر

صومعه گغارد,جاذبه های گردشگری ارمنستان,وقت سفر