کاخ بزرگ بانکوک

کاخ بزرگ بانکوک

کاخ بزرگ بانکوک

بدون شک اگر یک مکان در بانکوک وجود داشته باشد که سفر به این شهر بدون بازدید از آن ناقص خواهد ماند، کاخ بزرگ بانکوک یا Grand Palace است که بسیار خیره‌کننده و چشمگیر است و یکی از معروف‌ترین بناهای تایلند است. این بنای زیبا، مانند بانویی پیر و سالخورده است که همچنان با معماری و جزئیات زیبایش هیبت خود را حفظ کرده است و بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جلب می کند و گویی ادای احترامی است به خلاقیت و هنر مردم تایلند. در داخل دیوارهای این کاخ بزرگ وزارت جنگ تایلند و ادارات وابسته به آن نیز وجود داشته است. امروزه این مجموعه به عنوان قلب معنوی پادشاهی تایلند باقی مانده است.

معماری و نقشه داخلی کاخ بزرگ بانکوک

این مجموعه درون خود چندین ساختمان مهم دارد که از جمله آنها وات فرا کائو Wat Phra Kaew یا بودای زمردین است که در عین کوچک بودن بسیار باشکوه و مورد احترام است. لباس های بودا ابتدای هر فصل به دست پادشاه تایلند عوض می شوند و این رویداد از اتفاقات مهم تقویم بودایی است. پادشاهان تایلند از قرن بیستم دیگر در کاخ بزرگ زندگی نکردند ولی از این مجموعه همچنان برای جشن ها و مراسم تشریفاتی استفاده می شود.

مجموعه کاخ بزرگ بانکوک، مانند بقیه بناها در جزیره راتاناکوسین Ratanakosin، بسیار شبیه کاخ‌های آیوتایا Ayutthaya پایتخت سابق سیام که مورد حمله برمه ای ها قرار گرفت، ساخته شده است. حیاط بیرونی کاخ در نزدیکی در ورودی به آن دسته از ادارات دولتی که پادشاه مستقیم با آنها درگیر بود مانند امور کشوری، نظامی و خزانه‌داری اختصاص داده شده بود. معبد بودای زمردین نیز در گوشه ای از حیاط بیرونی قرار گرفته است. حیاط یا صحن مرکزی نیز محل اقامت پادشاه بوده است و از تالار های آن برای انجام کسب و کار دولت استفاده می کردند.

کاخ بزرگ-بانکوک-وقت سفر

در حال حاضر تنها دو سالن تاج و تخت برای بازدید عموم باز است، اما شما با دیدن جزئیات بکاررفته در معماری سردر بقیه سالن‌ها نیز شگفت‌زده خواهید شد.حیاط یا صحن داخلی نیز محل اقامت همسران و دختران پادشاهان بوده است. این قسمت از کاخ بزرگ بانکوک درست مانند یک شهر کوچکی بوده است که جمعیت آن شامل زنان و پسران به بلوغ نرسیده بوده است. با اینکه هیچ یک از اعضای خانواده های سلطنتی در حال حاضر حق سکونت در این بخش را ندارند اما همچنان درهای آن برای بازدید عموم بسته است. با اینکه کاخ بزرگ و معبد بودای زمردین در کنار هم قرار گرفته‌اند اما تفاوت آشکاری در سبک معماری آنها وجود دارد بطوریکه معبد با سبک تایلندی ولی کاخ بزرگ الهام گرفته از معماری اروپایی ساخته شده است.

کاخ بزرگ-بانکوک-وقت سفر

تاریخچه کاخ بزرگ بانکوک

پادشاه راما اول با مستقر شدن در شهر بانکوک، در سال ۱۷۸۲ دستور ساخت این قصر را داد. ساختمان اصلی قصر ساخته شد و در دوران پادشاه‌های بعدی دیگر ساختمان‌ها نیز به آن اضافه شدند. در سال ۱۹۵۲ شاه و خانواده‌اش دیگر به طور دائم در این قصر ساکن نبودند و به دیگر مکان‌های دیگر برای زندگی رفتند. به تدریج مقام‌های سیاسی دیگر نیز این قصر را ترک کردند و آن خالی از سکنه باقی ماند. در حالت کلی این قصر مستطیل شکل است و از مساحتی نزدیک به ۲۱۸,۴۰۰ متر مربع برخوردار است و علاوه‌بر ساختمان اصلی از قسمت‌های مختلف مثل ساختمان‌های متعدد، هال‌ها، پاویون‌ها، باغ‌ها و چمن‌ها و همچنین حیاط خلوت تشکیل شده است. ساختمان اصلی به چهار قسمت یعنی بارگاه بیرونی، بارگاه میانی، بارگاه درونی و معبد بودای زمردین تقسیم شده است که این قسمت‌ها به وسیله‌ی دیوار‌ها و در‌های آهنی از یکدیگر جدا شده‌اند. هرکدام از این بارگاه‌ها استفاده و مسیر دسترسی خاص خودشان را داشته‌اند که همه‌ی آن‌ها طبق قوانین و ضوابط مشخص بوده است. قصر بزرگ دارای دوازده در ورودی است که روی هر دیوار سه در وجود دارد.

کاخ بزرگ-بانکوک-وقت سفر

کاخ بزرگ بانکوکجاذبه گردشگری بانکوک,وقت سفر