پاموک کاله کوش آداسی

پاموک کاله کوش آداسی

پاموک کاله (پاموک قلعه)

پاموک کاله در زبان ترکی به معنی قصر پنبه ای است. این منطقه چشم اندازی زیبا و غیرواقعی در غرب ترکیه به وجود آورده است که به خاطر شیب های پله ای سفید همچون برف معروف شده است.یکی از جاذبه های توریستی در کوش آداسی که بیشتر گردشگران بازدید از این مکان را در برنامه سفر خود قرار داده اند، پاموک کاله می باشد که منظره ای شگفت انگیز در طبیعت زیبای ترکیه است که در اینجا با یک پدیده ی زمینی مواجه می شوید که زیبایی بی نظیری دارد که هر چشمی را به حیرت می آورد البته رفتن به این منطقه در تابستان توصیه می شود و پاموک کاله یا پاموک قلعه در جنوب دریای اژه ترکیه قرار گرفته است . دلیل به وجود آمدن این پدیده آب جاری پر از کلسیم و مواد معدنی که از بالای کوه بر این دامنه طی سالیان طولانی جریان داشت، به مرور رسوب کرده و حوضچه هایی پر از آب را به شکل پلکانی به وجود آمده است.

دسترسی به پاکوک کاله

پاموک کاله (پاموک قلعه) در لبه غربی فلات آناتولی وسیع واقع شده است و حدود ۱۲۰ مایلی شرق بندر کشتی‌های کروز کوش آداسی قرار دارد. راحت‌ترین راه برای دسترسی به این مکان در تور کوش آداسی این است که به خود اکتفا کنید و یک ماشین کرایه کنید رانندگی حدود ۳ ساعت از کوش آداسی طول می‌کشد تا به این مکان برسید. همچنین  اتوبوس‌ها و مینی بوس ها هر چهل دقیقه به طور مکرر ایستگاه اتوبوس دنیزلی را به مقصد پاموک کاله (پاموک قلعه) ترک می‌کنند. از دیگر راه‌ها می‌توان به خطوط هوایی ترکیه اشاره کرد.

پاموک کاله ,وقت سفربازدید پاموک کاله

گردشگری در طول هزاران سال به دلیل جذابیت استخرهای حرارتی تبدیل به منبع درآمد عمده در این منطقه شده است و هر ساله گردشگران بسیاری راهی پاموک کاله (پاموک قلعه) می‌شوند. اخیراً در اواسط قرن بیستم هتل‌های بسیاری در منطقه ویرانه‌های شهر باستانی مقدس ساخته شده که باعث آسیب قابل توجهی به این مکان شده است.
این مکان حیرت آور طبیعی پاموک کاله توسط موزه‌های شهر روم دست کم گرفته شده و غیر قابل توصیف بوده بروشورها و دفترهای گردشگری توریستی در طول ۲۰ سال گذشته عمدتاً دارای عکسهای  افراد در حال حمام در استخرهای کلسیم هستند. به غیر از یک مسیر پیاده روی کوچک که از چهره کوهستانی برخوردار است تراس‌ها در حال حاضر به لطف گردشگران از نظر محدودیت فرسایش و آلودگی آب رنج می‌برند.

این پله ها از تراورتن  ناشی از رسوب آب بوجود آمده است. در این منطقه 17 چشمه آب گرم با دمای بسیار بالا قرار گرفته که حتی تصور شنا کردن در آن نیز غیر ممکن است آبی که از صخره های پاموکاله به پایین سرازیر می شود، دمایی در حدود 35 درجه سانتگیراد دارد و همین موضوع سبب شده تا کل منطقه در اثر رسوب املاح موجود در آب حالتی شبیه پنبه پیدا کند و جریان آب، حوضچه های فوق العاده ای را در اطراف پاموک کاله به وجود آورده است. در برخی سنت های باستانی گفته شده است که آب دورن این حوضچه های آهکی برای درمان بسیاری از بیماری های مزمن سودمند است. چنین گفته های قدیمی در مورد این آب ها، خود از عوامل جذب گردشگران و مردم به این محل محسوب می شود. می توان از طریق جاده زمینی به پاموک کاله که در 18 کیلومتری دنیزلی قرار دارد، رسید. این چشمه های آب گرم در نزدیکی بودروم و کوش آداسی واقع است. مکانی مشابه این منطقه در ایران با نام باداب سورت وجود دارد با این تفاوت که در باداب سورت ایوانهای مطبق به رنگ نارنجی و قرمز هستند.

پاموک کاله ,وقت سفراین جاذبه توریستی به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال 1988 شناخته شده است .این جاذبه توریستی زیبا سالانه حدود 1 میلیون نفر گردشگر از آن بازدید به عمل می آورند .

قدمت این منطقه زیبا به دوران روم باستان می رسد و در اصل این جاذبه زیبا نتیجه سرازیر شدن رودها می باشد .هم چنین در اطراف این آب گرم تمدن های باستانی و جذاب هیرایلس از روم باستان وجود دارد که شما می توانید با پیاده روی کردن از آن ها بازدید به عمل بیاورید .این جاذبه طبیعی یکی از مناظری می باشد که بازدید از آن به همه ی گردشگران توصیه می شود.

پاموک کاله,جاذبه گردشگری کوش آداسی,وقت سفر