موزه دلما باغچه استانبول

موزه دلما باغچه استانبول

کاخ دُلما باغچه

کاخ دُلما باغچه در محله بشیکتاش شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی و در شرق تنگه بسفر واقع شده‌است. اگر به سمت جنوب شرقی میدان تکسیم بروید می توانید کاخ دولما باغچه را پیدا کنید.دروقت سفر به معرفی این مکان زیبا می پردازیم :

برای بازدید از کاخ دولما باغچه اگر در میدان تکسیم هستید، سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. کاخ دولماباغچه 300، 400 متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد که با دنبال کردن تابلوها به آن خواهید رسید. کاخ دلمه باغچه با بیش از ۱۱۰۰۰۰ متر مربع بنا در ۲۵۰۰۰۰ متر مربع زمین، قلعه ای چشمگیر بر تنگه ی بسفاست.بعد از ساخت این کاخ سلطنت عثمانی از کاخ توپکاپی به این کاخ جدید و زیبا منتقل میشه این کاخ با شکوه میشه میراث سلطنت عثمانی که امروزه به عنوان موزه در دسترس توریست ها قرار گرفته است. میراثی با شکوه و با عظمت که واقعا نمیشه با کلمات اون رو وصف کرد اگر عاشق سفر کردن به تاریخ هستید.پیشنهاد میکنم بازدید از این موزه رو تو برنامه سفر خودتون بگنجانید و از دیدن این بنای تاریخی لذت ببرید.

 تاریخچه کاخ دُلما باغچهچ

کاخ دولما باغچه واقع در استانبول ترکیه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. کاخ دولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شد و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است. تا قبل ازکاخ دولما باغچه، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است

کاخ دلمه باغچه , وقت سفر

معماری کاخ دولما باغچه برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است به همراه ترکیبی از سنت های دوره ی امپراطوری عثمانی. کاخ دولما باغچه دارای 285 اتاق، 6 حمام، 46 هال و 68 توالت است. کاخ دلمه باغچه ی ۶۰۰ متری  با سالن بزرگ و با شکوه اش که با ۵۶ ستون داخل آن وچلچراغ عظیم بلورین بوهمی ۵/۴ تنی که ۷۵۰ لامپای زیبا دارد نمونه ای از شگفتی های معماری دراستانبول ترکیه است و برای این گردشگران و توریست هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند اند مکان جذاب و به یاد ماندنی است. چلچراغ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا ی اول است. تمامی ساعت‌های كاخ دولما باغچه بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی كه موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.

کاخ دلمه باغچه استانبول,جاذبه گردشگری استانبول,وقت سفر