آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا استانبول

آب انبار باسیلیکا 

آب انبار باسیلیکا واقع در 150 متری جنوب غربی ایا صوفیه، یکی از بناهای باشکوه و باستانی شهر استانبول است. زیر شهر استانبول صد ها آب انبار باستانی پنهان شده اند که در گذشته های دور منبع ذخیره و تامین آب برای شهروندان بوده اند. بزرگترین این بناها، آب انبار باسیلیکا است. این آب انبار به اندازه ای تماشایی می باشد که ممکن است با یک معبد مقدس زیر زمینی اشتباه گرفته شود.در وقت سفر به معرفی این مکان زیبا می پردازیم :

آب انبار باسیلیکا به دستور امپراتور بیزانسی، زوستینین اول، در سال 532 بعد از میلاد ساخته شده است. آب انبار با داشتن حدود 138 متر طول و 64/6 متر عرض مساحتی حدود 1000 متر مربع را اشغال کرده است. این آب انبار قادر به نگهداری 80000 متر مکعب آب است.

برای ساخت بنا زحمت زیادی کشیده شده است: 336 ستون مرمر نُه متری که در 12 ردیف 28 ستونه به فاصله ی 4/9 متر از یکدیگر قرار گرفته اند، سازه را تقویت می کنند. گفته می شود که عمده ی این ستون ها از بازیافت مصالح ساختمان های قدیمی ( در فرایندی به نام spoliation، به معنی چپاول ) و مصالح باقی مانده از ساخت ایا صوفیه ساخته شده اند که از نقاط مختلف امپراتوری بیزانس به قسطنطنیه آورده می شدند. احتمال می رود بازیافت ستون ها به دلیل صرفه جویی در هزینه یا افزایش اعتبار آب انبار انجام شده باشد. احتمالا قابل توجه ترین مثال از این بازیافت ها، استفاده ی دوباره از مجسمه های سر مدوسا  به عنوان پایه ی ستون های واقع در ضلع شمال غربی آب انبار است. طبق سنت یکی از این سر ها برعکس شده و دیگری به کناره روی زمین قرار گرفته است تا نگاه کشنده ی مدوسا را خنثی کنند؛ با این وجود محتمل تر است که این نحوه ی قرارگیری جهت دستیابی به اندازه ی مناسب برای قرار گرفتن ستون ها بوده باشد.

آب انبار باسیلکا , وقت سفرتاریخچه آب انبار باسیلیکا 

آب آنبار باسیلیکا در ادوار مختلف که به زمان حاضر نیز گسترش می یابد، چندیت بار مرمت و نوسازی شده است. برای مثال، در زمان سلطان احمد سوم حدود سال ۱۷۲۳ میلادی، بوسیله معماری به نام کایسریلی مهمت آقا مورد بازسازی مجدد قرار گرفت که دورانی مصادف با امپراطوری عثمانیان بود. بار دیگر نیز، در دوران سلطنت سلطان عبدالحمید دوم که بین ۱۸۷۶ تا ۱۹۰۹ میلادی بوده است، دستخوش تعمیرات اساسی قرار گرفت. هشت ستون در مقابل دیوار شمال شرقی به سمت بخش میانی آب انبار سیلیکا وجود دارد. این ستون ها در زمان بازسازی های مجدد در سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۰ در معرض خطر شکسته شدن قرار داشتند.به همین خاطر، گرداگرد هر یک از آنها را لایه ضخیمی از سیمان  گرفتند. همین امر باعث از بین رفتن ظاهر قبلی این ستون ها شد. در دوران امپراطوری بیزانس، آب انبار باسیلیکا برای تامین آب مورد نیاز مردم و دیگر احتیاجات این امپراطوری مورد استفاده قرار می گرفت. بعد از فتح قسطنطنیه یا استانبول امروزی در سال ۱۴۵۳ بوسیله عثمانیها، تا چند وقت از این آب انبار استفاده شد و آب ذخیره شده در آن به قصر توپکاپی فرستاده می شد، جاییکه محل استقرار سلطان عثمانی بود. ولی از آن رو که مردمان عثمانی آب روان را به آب مانده ترجیح می دادند، بنابراین شرایط را برای دسترسی به آب روان با تعبیه تجهیزاتی در توان مهندسی آن روز مهیا کردند.

آب انبار باسیلیکا استانبول,جاذبه گردشگری استانبول,وقت سفر