قصر توپکاپی استانبول

قصر توپکاپی استانبول

کاخ موزه توپکاپی

کاخ موزه ی توپکاپی در منطقه سلطان احمد، یکی از مناطق باستانی مشهور و جذاب استانبول قرار دارد، به همین دلیل برای رسیدن به این کاخ تمامی وسایل نقلیه ی عمومی از قبیل اتوبوس، مترو و تراموا به آسانی در دسترس مردم و توریست ها است. در وقت سفر به معرفی این جاذبه زیبا می پردازیم :
کاخ موزه توپکاپی همه روزه به جز سه شنبه ها برای دیدار عموم باز است. لازم به ذکر است که برای ورود به بخش آثار مذهبی و مقدس از ورود گردشگرانی که لباس مناسب ندارند ( دامن کوتاه، تاپ های تابستانی باز و ...) جلوگیری خواهد شد. و همچنین در کاخ موزه ی توپکاپی عکسبرداری ممنوع است، چرا که نور فلش دوربین می تواند به آثار باستانی آسیب بزند. استفاده ازکالسکه در کاخ موزه توپکاپی برای کودکان ممنوع است؛ پس قبل از تهیه بلیط به این مسائل دقت کنید.

تاریخچه کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین کاخ های استانبول است که دیدنش را نمی توان به راحتی از دست داد. این کاخ در طی سال های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ به دستور سلطان محمد دوم بر روی تپه ای کوچک در شبه جزیره قسطنطنیه بنا شد. خوب است بدانید که موقعیت توپکاپی به گونه ای است که از شمال با گلدن هورن، از جنوب با دریای مرمره و از شمال شرق با پل بسفر احاطه شده است و البته این کاخ اشراف فوق العاده ای به بخش شرقی و آسیایی شهر استانبول دارد
کاخ توپکاپی در طی قرن های ۱۵ تا ۱۹ میلادی مرکز سیاسی سلطنت عثمانی بود تا این که کاخ دولماباغچه ساخته شد. توپکاپی همچنین یکی از اقامتگاه‌های اصلی سلاطین عثمانی و مکانی برای برگزاری مسابقات و تفریحات ایشان در طی ۴۰۰ سال محسوب می‌شد. در حال حاضر کاخ توپکاپی که به عنوان موزه کاربرد دارد، یکی از مقاصد مهم گردشگری استانبول محسوب می‌شود و سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر است. جالب است بدانید که در موزه توپکاپی اشیا مقدسی از پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) نگه‌داری می‌شود که از آن جمله می توان به عبا و شمشیر ایشان اشاره کرد.
کاخ توپکاپی از ۴ حیاط اصلی و ساختمان های کوچک و بزرگ تشکیل شده و در طی تاریخ محل سکونت ۴۰۰۰ نفر بوده است. نکته جالب توجه دیگر این است که کلیسا ایا ایرنه درون حیاط اول این کاخ بزرگ قرار دارد و خود جاذبه ای دیگر برای علاقه مندان محسوب می شود.

قصر توپکاپی استانبول

توپکاپی، نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح استانبول توسط امپراتوری عثمانی، به دستور سلطان محمد فاتح (محمد دوم) در سال 1459 بنا شد. کار ساخت کاخ موزه توپکاپی، بیش از شش سال به طول انجامید.کاخ موزه توپکاپی یکی از اقامتگاه های اصلی سلاطین عثمانی در استانبول بود و آنها برای حدود 400 سال از دوران حکمرانی 600 ساله شان در آن زندگی کردند؛ توپکاپی از 1465 تا 1856 مرکز اداری امپراتوری عثمانی بوده است. امروز کاخ توپکاپی به موزه تبدیل شده‌است و از با شکوه ترین جاذبه‌های توریستی ترکیه است. کاخ موزه توپکاپی در دو سبک معماری عثمانی و معماری باروک ساخته شده است. معماران کاخ موزه توپکاپی عبارتند از : معمار سینان، آسم علی، داوودآقا، و سرکیس بالیان.

قصر توپکاپی استانبول,جاذبه های گردشگری استانبول,وقت سفر