مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد

استانبول شهری است که با وجود مساجد بسیارش شناخته می شود؛ اما بدون شک هیچ کدام به اندازه مسجد آبی نگاه ها را خیره خود نمی کنند. در وقت سفر به معرفی این مسجد زیبا می پردازیم :

اگر تا به حال عکس هایی از شهر استانبول دیده باشید، حتما با مسجد معروف و باشکوه سلطان احمد آشنایی دارید، مسجدی با 6 مناره که به آسانی از مساجد دیگر این شهر متمایز می شود.این مسجد که در قلب شهر تاریخی قرار گرفته، با نورپردازی ها و معماری منحصر به فردش، به راحتی شناخته شده و در واقع نه تنها در استانبول، که یکی از محبوب ترین مساجد دنیا محسوب می شود.

وقتی به سراغ مسجد سلطان احمد بروید، در نخستین نگاه، ترکیب گنبدها و مناره ها و مقرنس کاری ها شما را مجذوب خودش می کند؛ اما این تازه ابتدای راه است، خود را به شبستان مسجد برسانید و به بهشتی از طرح و نور و رنگ پا بگذارید. کاشی کاری های بی نظیر، طلاکاری های چشمگیر و بازی دلبرانه رنگ و نور در اینجا غوغا می کند و می تواند تا ساعت ها شما را درگیر خودش کند. اگر زمان محدودی برای گشت و گذار در استانبول دارید، بدون معطلی مسجد باشکوه و منحصر به فرد سلطان احمد را در راس لیست بازدید خود بگذارید و همراه کارناوال شوید تا زیبایی های آن را از نزدیک لمس کنید.

مسجد سلطان احمد استانبول (که به مسجد آبی نیز معروف است)، یکی از باشکوه‌ ترین بنا‌های کشور ترکیه به شمار می‌رود. نام «آبی» از کاشی‌های آبی به کار رفته داخل بنا گرفته شده است. گنبدهای آبشاری و شش منار باریک مسجد سلطان احمد، آسمان استانبول را به تصرف خود درآورده‌اند. در قرن ۱۷ سلطان احمد اول تصمیم به ساخت مکانی برای پرستش مسلمانان گرفت که حتی از ایا صوفیه نیز بهتر باشد.این دو مسجد شاخص بزرگ، در میدان اصلی استانبول در کنار یکدیگر قرار دارند. قضاوت درباره اینکه کدام یک از این دو مسجد تحسین برانگیزتر هستند به عهده بازدیدکنندگان خواهد بود.

مسجد سلطان احمد استانبول

تاریخچه مسجد سلطان احمد
مسجد آبی به دستور سلطان احمد اول و در زمانی که تنها ۱۹ سال داشت ساخته شد. این مسجد در نزدیکی ایا صوفیه قرار دارد و بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی و کاخ امپراطوری بیزانس بنا شده است. موزائیک‌های کاخ مذکور را در موزه موزائیک در همان نزدیکی می‌توانید تماشا کنید. پروژه ساخت مسجد آبی در سال ۱۶۰۹ آغاز شد و ۷ سال به طول انجامید. معماری که طراحی مسجد سلطان احمد را به عهده داشت فردی به نام آقا محمد بود که جدش را اعدام کردند. سلطان احمد که بسیار نگران به پایان رسیدن این مسجد بزرگ بود اغلب خود درگیر روند کار می‌شد. او تنها یک سال پس از اتمام ساخت شاهکارش در سن ۲۷ سالگی درگذشت. پیکر او به همراه همسر و سه پسرش در بیرون مسجد دفن شده است. مجموعه مسجد اصلی شامل یک مدرسه، بیمارستان، یک مدرسه ابتدایی، بازار، عمارت و گور مؤسس آن بود که متأسفانه اکثرشان در قرن ۱۹ تخریب شدند.

مسجد سلطان احمد استانبول,جاذبه های گردشگری استانبول,وقت سفر